Skóra jest największym organem ciała, a utrzymanie jej w zdrowiu jest ważne nie tylko ze względu na wygląd. Dermatolodzy podkreślają, że kondycja skóry odzwierciedla także ogólny stan zdrowia. Przy bardzo zaawansowanych stadiach łuszczycy, skuteczną terapię może wdrożyć klinika leczenia łuszczycy.
Czym jest łuszczyca?
Z łuszczycą mamy do czynienia wówczas, gdy komórki skóry są wymieniane szybciej niż zwykle. Organizm produkuje nowe komórki skóry w najgłębszej, swojej warstwie. Komórki te stopniowo przemieszczają się w górę poprzez kolejne warstwy. Po dotarciu do najbardziej zewnętrznego poziomu obumierają i łuszczą się. U zdrowych osób proces trwa zwykle około 3 do 4 tygodni.
U osób z łuszczycą cały cykl zamyka się w 3 do 7 dni. W rezultacie komórki, które nie są w pełni dojrzałe, szybko gromadzą się na powierzchni skóry, powodując łuszczące się, chropowate, suche miejsca pokryte łuskami.
Kiedy pojawia się łuszczyca?
Objawy łuszczycy u wielu osób pojawiają się lub nasilają z powodu pewnych bodźców. Świadomość tych bodźców może pomóc w unikaniu zaostrzenia choroby.
Typowymi przyczynami zaostrzenia stanu chorobowego są:
- uraz skóry, taki jak skaleczenie, zadrapanie, ukąszenie owada lub oparzenie słoneczne. Taka przyczyna nazywa się to reakcją Koebnera
- spożywanie nadmiernych ilości alkoholu
- palenie tytoniu
- nadmierny stres
- zmiany hormonalne, szczególnie u kobiet np. w okresie dojrzewania lub menopauzy
- przyjmowanie niektórych leków, takich jak lit, leki przeciwmalaryczne i przeciwzapalne, w tym ibuprofen i leki stosowane w leczeniu wysokiego ciśnienia krwi
- infekcje gardła, zwykle u dzieci, występuje postać łuszczycy zwana łuszczycą kropelkową, która rozwija się po zakażeniu gardła paciorkowcami
- inne zaburzenia immunologiczne, takie jak HIV, powodują zaostrzenie lub pojawienie się łuszczycy po raz pierwszy
Leczenie łuszczycy
Leczenie łuszczycy zależy od rodzaju i nasilenia choroby oraz dotkniętego obszaru skóry. Powstrzymanie łuszczycy zaczyna się najczęściej poprzez miejscowe nakładanie kremów i maści. Jeżeli te metody okażą się nieskuteczne, z pomocą może przyjść klinika leczenia łuszczycy. W tego typu placówkach dostępna jest szeroka gama skutecznych metod leczenia tej uciążliwej choroby.
Zabiegi kliniczne dzielą się na kilka kategorii leczenia:
- miejscowe – kremy i maści nakładane na skórę
- fototerapia – w czasie której skóra jest poddawana rożnym rodzajom światła ultrafioletowego
- ogólnoustrojowe – doustne i wstrzykiwane leki, które działają na cały organizm.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z Dermokliniki