Listwy przypodłogowe – montaż. Wszystko, co musisz o nich wiedzieć

Coraz dłuższe i cieplejsze dni oraz zbliżające się lato to świetny czas na remont mieszkania, czy chociażby salonu. Właśnie w tym okresie, najczęściej i najchętniej bierzemy kilka dni wolnego po to, by nieco odświeżyć mieszkanie lub poszczególne pokoje. Nie da się ukryć, że standardem jest zmiana koloru ścian na wiosnę- nic w tym dziwnego, chcemy nadać nowego życia naszym czterem kątom. Nie wiem czy wiesz, ale „zwykłe” pomalowanie ścian czasem wiąże się również ze zmianą ważnego elementu, jakim są listwy przypodłogowe, wykończeniowe. Jak je poprawnie zamontować samodzielnie, aby efekt satysfakcjonował w 100%?

listwy do paneli podłogowy montażch

Czy potrzebuję listew przypodłogowych?

Może się wydawać, że listwy do paneli podłogowych nie są bardzo ekscytującym i przyciągającym uwagę elementem pomieszczenia. Jednak nic bardziej mylnego! Listwy przypodłogowe mają bardzo duży wpływ na ogólny, estetyczny odbiór danego pomieszczenia.

Główną funkcją listew jest łączenie podłogi ze ścianą. Zasłaniają one również pewne szczeliny w konstrukcji samego budynku, czyli tzw. dylatacje. Co więcej, listwy przypodłogowe bardzo skutecznie zakrywają różne niedociągnięcia spowodowane remontem, o które jak wiadomo nie jest trudno (szczególnie na styku dwóch płaszczyzn). Bardzo przydatną zaletą listew jest również możliwość ukrycia w nich mało estetycznych kabli, których jak wiadomo mamy obecnie bardzo dużo w swoich domach. Co więcej, odpowiedni wybór tego elementu podkreśli wystrój oraz charakter danego wnętrza.

Jakie listwy przypodłogowa wybrać?

Tak naprawdę niezależnie, czy remontujesz salon czy jakiekolwiek inne pomieszczenie, najczęściej stosuje się takie, które są wykonane z płyty MDF. Co więcej, równie często wykorzystujemy listwy z tzw. klejonki sosnowej, które są pokryte naturalnym fornirem albo folią dekoracyjną.

Możemy również wybrać zupełnie inne rozwiązanie. Będą to listwy wykończeniowe pokryte białą okleiną. Dużą zaletą modeli tego typu jest możliwość wielokrotnego przemalowywania, w zależności od potrzeb.

Remont na własną rękę – montaż listew wykończeniowych

Jest kilka technik montowania listw wykończeniowych. Do najczęściej stosowanych możemy zaliczyć mocowanie ich do ściany przy użyciu kleju montażowego albo silikonu. Faktem jest to, że można uznać to za jedno z najtańszych rozwiązań. Ma ono jednak minusy. Niestety, niepoprawnie przyklejone listwy mogą się odklejać od ściany. Może się to również stać, kiedy listwy są przyklejone na wilgotną ścianę. Warto tutaj również dodać, że w przypadku dużego remontu, listwy do paneli przypodłogowych trzeba będzie oderwać od ściany co spowoduje ich zniszczenie.

Drugim i znacznie lepszym rozwiązaniem może być zastosowanie gotowego systemu montażu listew przypodłogowych. Sposób ten pozwala na szybki montaż na ścianie, ale co ważne jesteśmy również w stanie bez problemu zdemontować je samodzielnie, w razie potrzeby.

listwy do paneli podłogowych instalacja

Co robić, krok o kroku

Montaż tego typu listew musimy rozpocząć od przyłożenia ich do ściany oraz przycięcia. Pamiętaj, aby zostawić kilka milimetrów na narożniki. Następnie montujemy klamry na ścianie w odstępie około 40-50 cm (jeśli mamy krzywe ściany, rozmieszczamy je gęściej).

Podczas montażu listew do paneli przypodłogowych korzystamy zazwyczaj z wkrętów lub kołków rozporowych. Po ukończeniu tego etapu jesteśmy w stanie poprowadzić przewody wzdłuż ściany, które zazwyczaj każdy chce ukryć pod listwami.

Klamry do listew przypodłogowych

Możemy spotkać się z różnymi rodzajami klamer, a wiąże się to również z innym systemem montażu listew przypodłogowych. Na rynku możemy dostać np. klamry plastikowe (listwy zakładane są wtedy od góry). Następnie należy je docisnąć do podłogi.

Oprócz tego, listwy do paneli przypodłogowych z klamrami plastikowymi mogą być montowane w systemie „góra-przód”. Zakładamy wtedy listwę od góry i dociskamy ją z przodu.

Możemy również wybrać opcję klamer metalowych. Listwę przypodłogową ustawiamy wtedy na ich wysokości i dociskamy od przodu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code