Jak wybrać drzwi i ościeżnice wewnętrzne?

Generalny remont mieszkania wiąże się z podjęciem mnóstwa decyzji. O ile kolor ścian czy panele podłogowe będzie można zmienić za jakiś czas, stosunkowo niskim nakładem pracy, tak drzwi i ościeżnice to wybór na lata, więc musi być dokładnie przemyślany. Jak wybrać drzwi i ościeżnice, by po remoncie nie okazało się, że jest to wybór nietrafiony? W którą stronę powinny się otwierać drzwi? Na te i inne pytania znajdziecie odpowiedź w niniejszym artykule.

Najważniejsze są wymiary

W prawie budowlanym znajdziemy zapis mówiący o tym, że drzwi i ościeżnice powinny mieć minimum 90 cm szerokości. Oczywiście drzwi o mniejszej szerokości są produkowane, ale tylko ze względu na to, iż do połowy lat 90. normą były skrzydła, a co za tym idzie, otwory drzwiowe miały szerokość 60, 70 bądź 80 cm.

Przed montażem otwór drzwiowy powinien być dokładnie zmierzony, tak by drzwi i ościeżnice idealnie do niego pasowały. Należy więc zmierzyć wysokość, szerokość i grubość ścian, a także przekątne (czasami mogą się między sobą różnić). Drzwi i ościeżnice, które oferuje każdy sklep budowlany, są zazwyczaj dopasowane do ścian wewnętrznych o grubości 9,5 cm. Oczywiście może się zdarzyć, że w naszym mieszkaniu ściany są innej grubości. W takiej sytuacji sklep budowlany może zaproponować ościeżnice regulowane.

Drzwi i ościeżnice – kiedy wymieniać?

Zasada mówi, że ościeżnicę powinno się wymieniać za każdym razem, kiedy wymienia się drzwi. Jako że wiąże się to zazwyczaj z kuciem ściany i podłogi (szczególnie w przypadku starszego typu ościeżnic metalowych) najlepiej podejmować się tego wtedy, gdy przeprowadzamy generalny remont mieszkania.

Jak wymienić ościeżnicę?

Pierwszym etapem wymiany ościeżnicy jest wstawienie jej w ścianę wraz z ustabilizowaniem jej drewnianymi klinami. Należy mieć świadomość tego, że mocowanie do ściany może się odbyć na kilka sposobów. Pierwszym sposobem jest wykorzystanie pianki poliuretanowej, jednak lepszym rozwiązaniem jest zastosowanie kołków – ościeżnica będzie pewniej osadzona w ścianie. Szczeliny powstałe między kołkami należy wypełnić pianką montażową używaną w stolarce. Na tym etapie należy uważać, by nie użyć zbyt dużo pianki, ponieważ po wyschnięciu zwiększa ona swoją objętość i może zniekształcić ościeżnicę.

To normalne, że między ścianą a ościeżnicą będą widoczne odstępy. By zamaskować powstałe przerwy, należy użyć listw maskujących. Mocuje się je za pomocą kleju. Z kolei przestrzeń między listwami należy uzupełnić silikonem w takim samym kolorze jak drzwi.

W jaki sposób mają się otwierać drzwi?

Możliwości na otwieranie drzwi jest naprawdę dużo. Mogą się otwierać do wewnątrz, na zewnątrz, w ścianie lub po niej. Sposób otwierania należy dostosować do własnych potrzeb, ale też predyspozycji pomieszczenia, w którym będą się znajdować.

W przypadku małych pomieszczeń sprawdzą się drzwi przesuwne, jednak takie modele powinny być uwzględnione już na etapie projektu pomieszczenia. Na ścianie, na której drzwi będą przesuwane, musi być też pozostawione wolne miejsce. Innym rozwiązaniem dla pomieszczeń o niewielkim metrażu są drzwi łamane lub harmonijkowe. Te drzwi nie muszą być ujęte już na etapie projektowania domu czy mieszkania.

Najczęściej w naszych mieszkaniach można spotkać jednak drzwi jedno- lub dwuskrzydłowe. Te pierwsze zazwyczaj występują w rozmiarach 60, 70, 80, 90, 100 i 110 cm. Wersja dwuskrzydłowa najczęściej osiąga szerokość 120, 140 lub 160 cm.

Każdy sklep budowlany oferuje najróżniejsze modele drzwi. Możemy wybrać drzwi jednolite lub z przeszkleniami. Stoimy także przed wyborem materiału, z którego są zrobione. Najpopularniejsze są drzwi drewniane, z płyt MDF lub HDF, okleinowane lub fornirowane.

Drzwi mogą się też otwierać w prawo lub w lewo. Najczęściej zawiasy montuje się po prawej stronie, jednak dla osób leworęcznych wygodniejszy jest montaż z lewej strony ościeżnicy.

Jak dbać o drzwi?

Metodę czyszczenia drzwi należy dobrać pod kątem materiału, z którego zostały one wykonane. Drzwi drewniane powinny być oczyszczane specjalnymi środkami czyszczącymi i pielęgnującymi do drewna. Należy także pamiętać, by co kilka lat dokonać renowacji ich powierzchni. Chodzi oczywiście o ich malowanie oraz lakierowanie.

Drzwi, które zostały pokryte okleiną lub naturalnym fornirem wymagają innego sposobu czyszczenia. W tym przypadku nie można stosować żadnych środków, które mają w swoim składzie żrące środki czyszczące lub alkohol – takie detergenty mogłyby zniszczyć ich powłokę. Do czyszczenia wystarczy użyć wody z dodatkiem łagodnego środka czyszczącego, np. płynu do naczyń.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code