Jak odpowiednio dbać o podłogę drewnianą? Kilka prostych wskazówek

Nie da się ukryć, że drewniana podłoga jest ponadczasowym elementem wystroju. Miliony ludzi na całym świecie wykorzystuje ten surowiec właśnie po to, aby ozdobić nim podłogi w swoim domu. Jednak wielu posiadaczy podłogi tego typu zapomina, że drewno jako surowiec naturalny może uleć szybkiemu zużyciu (mimo profesjonalnego wykończenia oraz obróbki technologicznej). Okazuje się, że wystarczy wdrożyć w życie kilka prostych czynności, a utrzymanie drewnianej podłogi w świetnej kondycji nie powinno sprawić żadnego problemu. Niezależnie od tego, jakie masz panele-dąb, buk czy inne, rady sprawdzą się w każdym z tych przypadków.

panele dąb podłogowe

Od czego zacząć?

Jeśli zależy Ci na utrzymaniu drewnianej podłogi w świetnej kondycji zacznij od umieszczenia odpowiednio dużych wycieraczek przed wejściem do domu. Akcesoria tego typu znacznie ograniczają wnoszenie piachu, błota i innych zanieczyszczeń do wnętrza. Warto pamiętać o tym, że nawet najlepszy lakier na naszych panelach nie oprze się działaniu mikrodrobinek, które często nieświadomie wnosimy na naszym obuwiu.

Jak dbać o nasze panele- dąb, buk i inne?

Jeśli zabezpieczyłeś/aś wejście do domu wycieraczką teraz czas na zadbanie o podłogę drewnianą w środku. Po pierwsze, staraj się regularnie usuwać z niej wszelkie zabrudzenia, które jednak przedostały się do środka, czyli kurz, drobinki piasku. Tyczy się to również rozlanych płynów- pozostawione na lakierze (lub oleju) mogą powodować nieodwracalne zmiany oraz plamy nie do usunięcia. Niestety może zdarzyć się tak, że płyn dostanie się pomiędzy łączenia elementów i spowoduje pęcznienie naszego drewna.

Kolejnym ważnym aspektem, o którym musimy pamiętać jest nieustanne zabezpieczanie spodów mebli filcem. Ponadto warto jest unikać przesuwania ciężkich przedmiotów po podłodze (dzięki temu unikniesz zmatowień i rys).

Co jeszcze mogę zrobić? Maty ochronne, obcasy i zwierzęta

Warto pamiętać o tym, że w dosyć często uczęszczanych miejscach (np. przy stole w jadalni czy biurku w gabinecie) pod krzesłami powinny znaleźć się maty ochronne (m.in. przeźroczyste). Są one mało widoczne i niezwykle proste w utrzymaniu.

Co jeszcze niszczy nasze panele? Dąb, buk i inne naturalne surowce bardzo źle znoszą chodzenie po nich na obcasach, a w szczególności szpilkach. Niestety, nawet najbardziej twarde, egzotyczne gatunki drewna mogą ulec wgnieceniu, spowodowanego punktowym naciskiem.

Warto zawracać również na naszych pupili, czyli zwierzęta. Ich długie i często nieobcięte pazury mogą znacznie rysować powierzchnię drewna.

Pielęgnacja i detergenty

Ostatnim ważnym aspektem w kontekście pielęgnacji podłóg drewnianych jest odpowiedni sposób czyszczenia i używanie specjalistycznych środków/detergentów.

Pierwszą zasadą będzie nie zmywanie podłogi na mokro. Myjąc podłogę drewnianą unikaj mopów sznurkowych- zostawiają one skupiska wody. Najlepszy będzie płaski mop i zmywanie wilgotnym wkładem.

Po drugie, ważne jest aby używać wyłącznie dedykowanych środków pielęgnacyjnych. Nie ma się co łudzić- te tzw. „uniwersalne” z czasem mogą naruszyć strukturę powłoki zabezpieczającej. Przyśpieszy to starzenie się podłogi drewnianej. Niestety podczas podjęcia próby renowacji może się również okazać, że ponowne polakierowanie jest niemożliwe. Pamiętaj o tym, że środki do drewna wcale nie są droższe, dlatego zawsze warto je wybierać.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code