Domy szkieletowe – jakie mają zalety?

Domy kanadyjskie budowane w technologii szkieletowej, czyli lekkie domy drewniane, to rozwiązanie budowlane budzące wiele kontrowersji. Domy szkieletowe mają wiele zalet, jednak ciągle są uważane za nietrwałe i mało funkcjonalne. Czy słusznie? Być może warto pokusić się o budowę w technologii, która jest o wiele tańsza i szybsza niż w przypadku domów murowanych. Jakie zalety mają domy kanadyjskie?

Domy kanadyjskie to inaczej tak zwane domy szkieletowe. Ich zasadniczą cechą konstrukcyjną jest lekki szkielet wykonany z drewna. Podstawowym materiałem budowlanym są tu deski. Technologia jest bardzo popularna w Kanadzie, USA i krajach skandynawskich i wykorzystywana jest do budowy małych oraz średnich domów jednorodzinnych czy szeregowych. Do naszego kraju domy kanadyjskie zawitały już jakiś czas temu, jednak nie przez długi czas nie cieszyły się zainteresowaniem.

Domy drewniane są w Polsce kojarzone raczej ze skromnymi chatami, które do dziś można spotkać w małych miejscowościach. Drewno niskiej jakości, niekonserwowane, nie posiada odpowiednich właściwości izolacyjnych. Jest łatwopalne, nasiąka wilgocią, rozsycha się i pęka. Nowoczesne domy szkieletowe są jednak budowane z wykorzystaniem specjalnych technologii oraz wytrzymałych desek o określonej grubości, odpowiednio przygotowywanych. Drewno używane w konstrukcjach domów kanadyjskich jest czterostronnie strugane, suszone w temperaturze powyżej 67 stopni Celsjusza bądź impregnowane chemicznie w procesie produkcyjnym.

Domy kanadyjskie i właściwości termoizolacyjne

Domy kanadyjskie dobrze nadają się do klimatu panującego w naszym kraju. Ich konstrukcja zapewnia dobre właściwości termoizolacyjne, dzięki czemu latem wnętrze nie nagrzewa się, a zimą zatrzymuje ciepło. Nie jest prawdą, iż domy drewniane są trudne do ogrzania i nieodporne na wilgoć. Impregnacja sprawia, że drewno jest nie tylko wytrzymałe i zabezpieczone przed działaniem wilgoci, ale również długo opiera się płomieniom w razie pożaru. Wśród materiałów odpowiadających za termoizolację coraz częściej wykorzystywana jest specjalna płyta termoizolacyjna, wykonana z odpowiednich materiałów.

Szybka budowa i niesie koszta

Najważniejsze zalety domów szkieletowych to niższy koszt i skrócony czas budowy. Dom powstaje o wiele szybciej niż murowany, a cała inwestycja może wiązać się z nawet o 30% niższymi kosztami. Cała budowa może zamknąć się już w trzech, czterech miesiącach, zatem jest to doskonałe rozwiązanie dla osób, którym zależy na szybkiej przeprowadzce.

Przy podobnym wykończeniu i zbliżonej ciepłochronności koszty domu drewnianego są o wiele niższe niż domu murowanego. Jest to argument, który przemawia do wielu osób, zaś negatywne opinie na temat domów kanadyjskich niekoniecznie pokrycie w rzeczywistości. Jeśli zatem planujesz budowę domu, warto zaznajomić się technologią domów szkieletowych. Być może to właśnie dom z drewna okaże się dla ciebie najlepszą inwestycją.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code