Budowa domu – na czym można oszczędzić, a kiedy się przed tym powstrzymać?

Każdy inwestor, który planuje wybudować własny dom, ma najwięcej pytań dotyczących kosztów. Nie jest tajemnicą, że budowa domu to koszt rzędu kilkuset tysięcy złotych. Przy tak dużych inwestycjach śmiało można stwierdzić, że każda złotówka się liczy. Czasem zrezygnowanie z najbardziej nowoczesnych rozwiązań i wybranie bardziej tradycyjnych opcji pozwala zaoszczędzić niemałe sumy. Jak zatem oszczędzać na budowie domu i nie przesadzić?

Co składa się na koszt budowy domu?

Osoby, które dopiero planują budowę domu, pewnie zdziwią się tym podziałem, ale okazuje się, że najmniejsze koszty ponosi się m.in. za transport oraz robociznę. Mianowicie na koszt budowy domu składa się:

  • w 60% koszt materiałów

  • w 20% koszt transportu, dokumentacji, opłat przyłączeniowych oraz wynajem sprzętu

  • w 20% robocizna

Osobom, które budują dom po raz pierwszy, może się wydawać, że włożenie pracy własnej, znajomych czy rodziny znacznie obniży koszty, ale oszczędności są na tyle małe, że lepiej własny czas poświęcić w pracę zarobkową. Osoby, które jednak decydują się na samodzielne prowadzenie budowy domu, po czasie stwierdzają, że przekroczyły budżet nawet od kilkunastu do kilkudziesięciu procent.

Budowa domu – na czym można generować oszczędności?

Na tym, na czym inwestorzy powinni w pierwszej kolejności zaoszczędzić, są projekty domów. Projekty domów o niewielkim metrażu z dwuspadowym dachem są znacznie tańsze niż bardziej wymyślne konstrukcje. Rezygnacja z jednego dodatkowego pokoju o powierzchni 15 m2 może być dla nas oszczędnością rzędu 45 tys. zł. Jeszcze większe oszczędności generujemy, decydując się na wiatę zamiast garażu – tutaj możemy zyskać aż 60 tys. zł. Duże koszty pochłania także dach – im bardziej skomplikowany, tym więcej za niego zapłacimy. Przykładem jest wielopołaciowy łamaniec z bawolim okiem – taki pochłania nawet 40% kosztów budowy!

W tym miejscu warto także podkreślić, że domy parterowe są znacznie tańsze od tych piętrowych. Koszty generuje także piwnica. Domy parterowe bez piwnicy są znacznie tańsze od budynków z wykonanym podpiwniczeniem. Warto kierować się zasadą, by nie inwestować w przestrzeń, która tak naprawdę nie jest nam potrzebna. To tyczy się też okien i innych elementów budynku. Zwykłe okna są znacznie tańsze niż te o np. łukowatym kształcie.

Budowa domu – na czym lepiej nie oszczędzać?

Oszczędności oszczędnościami, ale przecież budowa domu to poważna inwestycja, a jej efektem ma być budynek, który będzie komfortowy, bezpieczny i idealny do mieszkania. Na pewnych rzeczach nie można więc oszczędzać.

Pierwsza i żelazna zasada: stan durowy budynku powinna wykonać tylko jedna firma budowlana. Często zdarza się, że firma zaczęła budowę i inwestor zrezygnował z niej z powodu przesuwających się terminów. Kilka ekip budowlanych wprowadza niepotrzebny chaos, różnicę w wykonaniu, które z czasem wyjdą na światło dzienne i mogą nam uprzykrzyć życie.

Druga zasada: nigdy nie oszczędzajmy na stanie surowym. Tu nie ma miejsca na niskiej jakości materiały. Wysokogatunkowe materiały i firma budowlana z rekomendacjami – te dwa czynniki dadzą nam gwarancję domu, który będzie nam służył przez wiele lat.

Budowa domu w stanie surowym otwartym – ile to kosztuje?

Pierwszy etap budowy kosztuje około 35% wszystkich kosztów budowy domu. Okna oraz drzwi zewnętrzne to około 9% całej kwoty. Tynki to 5%, natomiast wykończenie elewacji to średnio 11% kosztów domu.

Kontroluj koszty

Przygotowanie się do budowy domu wymaga czasu. Z półrocznym wyprzedzeniem powinno się zamówić firmę wykonawczą. Na tym etapie należy też przygotować kosztorys, zestawienie materiałów oraz harmonogram przynajmniej pierwszego etapu. Warto wynająć kierownika budowy, który będzie naszym reprezentantem, czyli osobą, która będzie pilnowała prawidłowości wykonywanych prac. Tak przygotowanie możemy się decydować na budowę domu!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

code